داد بی فرياد

در تاریخ 29 خرداد 1381 ،هنگامی که استاد تاریخ دانشگاه تربیت مدرستهران به بهانه ی شهادت معلم وبرادر و دوست و همدل و هم سخن نسل خویش «دکتر علی شریعتی» بنای یک سخنرانی را می گذاشت؛ هیچگاه تصور نمی کرد دیوار تحجر و تعصب و عقب ماندگی بنایی که خشت اولیه اش،دقیقآ نقطه عکس حال آن است،بدان جا به ثریا رفته که نقد وبحثی که با نیت به چالش کشیدن مسایل مربوط به رابطه ی دین و ضروریت پرداخت به حقوق ملت و دموکراسی که در راستای پیوند و نزدیکی دین لابلای کتاب و عقیده های ملاصدرایی در آن زمان و مطالبات و خواسته های جامعه امروز است،ثمره ای جز حکم ارتداد و سب النبی را برایش به ارمغان نیاورد؛آن هم توسط قاضی که قبلآ کارمند قسمت تعزیرات حکومتی و دادگستری همدان بوده و به پرونده های بی اهمیت همچون گران فروشی و قاچاق کالا می پرداخته است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

جناب استاد « دکتر هاشم آقاجری » ،دانشمندی که در جامعه ی سیاسی و دانشگاهی کشور و در بین مبارزان حکومت قبلی،از چهره های شاخص است،در عین حالی که سید و از عزیزان جانبازی است که سابقه حضور در جبهه را به همراه دارد .

 

حکمی که توسط قاضی رمضانی،رئیس شعبه ی 101 دادگاه جزائی همدان،دکتر آقاجری را به اعدام،هشت سال زندان در زابل،طبس و گناباد یعنی مناطق محروم و کویری کشور،74 ضربه شلاق و 10 سال محرومیت از حقوق اجتماعی،محکوم می کند و حال در آستانه ی دومین سالگرد سخنرانی ایشان و پس از 2 سال سردرگمی،فکسی که نه از دادگستری همدان بلکه از پزشکی قانونی به وکیل ایشان،ارسال شده و خبر ازتأیید مجددحکم اعدام وی را می دهد .

 

رخداد این اتفاق،دقیقآ همزمان با روزهایی است که جنجال دیگری که از شکاف ها و فاصله های زیاد و عمیقی که میان ارکان و بالانشینان حکومت،نشئت می گیرد،بر سر وجود و عدم وجود زندانی سیاسی و در کل تعریف معقوله ی جرم سیاسی،بوجود آمده است.

 

جایی که مقام اول اجرایی کشور،خدا را به شهادت می طلبد و می گوید که"زندانی سیاسی داریم" و در جایی دیگر،رئیس قوه ی قضاییه تأکید می کند که چون تعریفی برای جرم سیاسی وجود ندارد،به طبع زندانی سیاسی هم در کارنیست ؛

 

خب ،پس این پرونده ی ارتداد دکتر آقاجری را باید در ردیف کدامیک از جرایم دزدی،قاچاق،اختلاس،بهره برداری شخصی از بیت المال،پرداخت یا گرفتن رشوه ودر آخر کدامین جرمی که از سویی در چهارچوب بعضی از مقامات و سازمان ها پیگیری نمی شود،قرار داد؟؟؟؟!!!!

 

حال،ذکر بعضی از نقطه نظرات و عکس العمل ها در پی این حادثه، در این بازار بی صاحب و نظم سیاست کشور،جالب به نظر می رسد :

 

در قسمتی از نامه ی اخیر رئیس جمهور خطاب به مردم ایران آمده است:" امروز هنوز این درد و مصیبت را داریم که انسانی دانشمند که شاید سابقه حضورش در انقلاب و جبهه،بیش از سابقه

تصدی فلان قاضی بی تجربه ای باشد که گشاددستانه،حکم ارتداد صادر می کند و مبارزی که پا و سلامت خود را برای انقلاب داده و همواره از موضع دین خواستار آزادی بوده است،به ناحق به ارتداد متهم و بر اساس آن محکوم می شود ."

 

اما همین ایشان هستند که در دیداری که با همسر دکتر آقاجری داشتند به ایشان متذکر می شوند که " دکتر فردی داناست که به دور از مصلحت جویی،حرفهایش را می زند و به این فکر نمی کند که ممکن است،عده ای با او دشمن شوند ." و افزوده که " دستم بستهاست ." !!!!!!

و جایی دیگر در پی انتشار نامه ی آقای خاتمی،رئیس دادگستری همدان در جواب آن،گفته است که: " همین حمایت های بی جای افراد جبهه ی دوم خرداد از چنین جریاناتی بود که عده ای را ضمن اینکه اسمشان«جری»است،جری تر کرد و به آنها جرأت داد که به مقدسات دین و مسایل مورد احترام دینداران توهین کنند؛ما از برخوردی که با تفکراتی مانند تفکر آقاجری که یک جریان است،انجام داده ایم،هیچگاه پشیمان نیستیم . "

 

و اما آقای کروبی،دیگر افسارکش این دیگ شلم و شوربای این مملکت،نیز در جواب خبرنگاری که از ایشان سوال می کند،آیا از صدور این حکم دلتان نمی سوزد،این چنین می فرمایدکه: " دلم می سوزد،اما چه کنم و چه بگویم " !!!!!؟؟؟؟؟؟

 

این حادثه اولین و به یقین،آخرین موردی از راه و روش غلط و نادرست اداره ی کشور در طی این 25 سال نخواهد بود؛جایی و وقتی که حرف از داشتن امید به سازندگی و آباد کردن فکرهای کج رفته در بن و نهاد این حکومت،بسیار کم رنگ می نماید .

 

درآخر،دعا به پیشگاه آن همیشه بر حق،در جهت ختم به خیر شدن این پرونده و سلامتی استاد بزرگوار « دکتر هاشم آقاجری » و کلامی از آن عزیز عالیقدر به وکیل خود،آقای نیکبخت،که فرمودند :

** بینش،منش،روش و کنش انتقادی،در طول تاریخ،ضربات شمشیر و شلاق را بر پشت خود فراوان دیده است؛اگر قرار است یک استاد دانشگاه و روشنفکر دینی به جرم نقد،زیر ضربات شلاق برود؛اعلام می دارم اینک،این پشت من وآن شلاق شما .**

 

                                                                                          # یا حق # 

 

 

 

 

 

 

/ 9 نظر / 9 بازدید
giti

سلام.خوبی؟.مرسی سر زدی.شاد باشی .قربانت

فرزاد

وبلاگ قشنگتو خوندم. هيچ ميدونی يه عکس مفهومی به اندازه ده صفحه متن رو به مخاطبش می تونه انتقال بده؟ و تو به راحتی از اين به بعد می تونی عکس تو وبلاگت بذاری فقط کافيه رو لينک پايين کليک کنی (http://www.embpro.com/Mail/picture.asp)

اهواز

سلام عزيزم اميدوارم حالت خوب باشد من در دانشگاه بودم و نميتوانستم جوابتان را بدهم و از شما عذر خواهی ميکنم دوست عزيز من اين نامه را خيلي وقت است که نوشته ام و امروز به عنوان يادگاريفقط دارمش که در وبلاگم هم نوشتم

Farshad

سلام دوست عزيز مطلبت قشنگ بود موفق باشی..اگه وقط کردي يه سرم به ما بزن ممنون میشم..مرسي...باي

Love Jesus

مرگ بر کسانی که به جوانان ما شلاق ميزنند و زنان ما را سنگسار ميکنند......... خداوند يکتا انان را به جزای اعمالشان ميرساند... يک ايرانی مسيحی شده.....

کتیبه تلخ

ممنونم دوست عزیز . برای شما هم آرزوی کامیابی دارم .

نسرین ثامنی

دوست عزيزم درود و خسته نباشيد . ممنون ار حضور سبزتان . برايتان آرزوی بهروزی و شادکامی دارم . در پناه يزدان و ايام به کام .

منیره

از آشنایی با بلاگ جالب شما خوشحالم . موفق باشی