*

به قلم "مریم آقاجاری" :

بارت را بسته ای برای رفتن،برنمی گردی نگاهت کنم

. می دانم که راز دزدیدن نگاهت از اشک های مردانه ات است.دلم پایین می افتد و تو می رویی، می روی تا بمانم در اوج 18 سالگی ام،تنها و تاریک.

«

عادت کرده ام همیشه گوشه هایی از من تاریک ماند »اما من به عادت 45 ساله تو خو نگرفته ام.

خیلی خسته ای

. به خانه می آیی و هر شب خستگی ات را بالای سفره پهن می کنی.مادر برایت چای می ریزد و من نگاهت می کنم.چقدر دوست دارم ببوسمت.چقدر از تو دورم. چقدر غریبه ای برای من. سفره را جمع می کنم. چهار زانو رو به رویت می نشینم و تنها نگاهت می کنم.چقدر تاریکی و من چقدر تاریک تر.

با بغضی پر از پرسش با بغضی پر از تناقض

.

خانه ما هر روز میزبان دهها نفر است

. خانه ما هر روز به بوی جدیدی عادت می کند. هر کس به گونه ای تعبیرت می کند. هر کس به گونه ای می خواندت. عده ای نشسته اند و تنها سخنی را که از حرفهایت به یاد می آورند واژه میمون است.من تنها نگاه می کنم.«هر کس مبلغی از مرا دریافت کرد کافی است دیگر چانه زدن و اصرار کردن بی معناست» ولی من دوست دارم چانه بزنم دوست دارم با همه کودکی ام و با همه تاریکی ام از تو دفاع کنم.دوست دارم.اما خموش و سر به زیر تنها نگاه می کنم تنها نگاه.

نماز می خوانی

.عینکت را برمی دارم.به چشم می زنم شاید از پشت چشمان شیشه ای تو دنیایت را درک کنم.و با پای مصنوعی ات که هیچگاه نتوانستم با آن راه بروم تا قدم زدنت را درک کنم.من از تو سنگ و آجر و نهال و چوب و تیر نمی خواهم.همه چیزی که من می خواهم از تو بدانم نگاه تو است و گام هایت بی تردید، باقدرت.من از دنیای تردید می آیم.بی آنکه بدانم تو کیستی که در تیتر اول روزنامه های صبح خودنمایی می کنی.تو کیستی که نام خانوادگی من شبیه توست.

خانه ما هرروز میزبان ده ها نفر است

.خانه ما هر روز به بوی جدیدی عادت می کند.عده ای نشسته اند و عنصر نفوذی خطابت می کنند. سوپاپ اطمینانی برای دیگران.«ویرانه ای بزرگ هستم که مردم از هر رنگی و همه نیازی می آیند و هرچه را بتوانند بر می گیرند.». نمی خواهم از ویرانه ات چیزی ربوده شود. می خواهم فریاد بزنم. تنهایم قفل گشته اند. تنها نگاه می کند.تنها نگاه.مریم آقاجری هستم. اِ اِ اِ با اون آقاجری نسبتی دارین؟آره دخترشم. روسری ام را درست می کنم.مرد نگاهم می کند.صاف می ایستم مبادا بگویند دختر تو اینگونه است.صاف می ایستم و دیگر خودم نیستم با لبخند سرشار صاف می ایستم و خنده ام محو می گردد.مبادا متهمت کنند.چقدر تاریکم.من به مجهول ماندن در چشم دیگران خو کرده ام.من به مجهول ماندن در نزد خودم عادت کرده ام.

خانه ما هرروز میزبان ده ها نفر است

.خانه ما هر روز به بوی جدیدی عادت می کند.عده ای نشسته اند و می گویند: نباید این جوری حرف می زد.می گویند به مقدسات توهین کرده و می گویند و می گویند و می گویند . . .

سرم را میان دستانم می گیرم

.«بگذار سرشان را به همین مصالح ساختمانی که در من توده شده است گرم کنند.» می خواهم نگذارم که رازهایت نا خوانده و ناشناخته باقی بمانند.می خواهم فریاد بزنم در تنهایی ام قفل گشته اند.تنها نگاه می کنم تنها نگاه.

در اتاق ملاقات سرد زندان در انتظار نشسته ام

.می آیی با همان عینکی که همیشه از پشت شیشه هایش سرم گیج می رود.نمی خواهم تو را آب کنم.تجزیه کنم.نمی خواهم برای من هم مجهول بمانی.چشمان پرسشگرم به دنبال فرصتی است.و ذهنم تمام سؤال های قرمزش را مرور می کند. همه را نگاه می کنی و ما همه تو را می بوییم.

اولین بار است که می بوسمت

.بی آنکه عیدی باشد و یا تولدم.زندان دیوارهای میان ما را شکافته است.و من هر دو هفته یک بار می توانم تو را ببو یم.سؤال ها را ردیف می کنم و هنگام شلیکشان در باز می شود: وقت ملاقات تمام است.

تو شاد هستی که مردم از تو سود می برند

.من غمگینم و مجهول و تاریک. هویتم هزار تکه گشته است.نیمی از هویت من با نام تو تعریف می شود. بی آنکه حتی بشناسمت.اگر دیگران از تو سنگ،آجر و خاکی برای ذراعت می دزدند،من خودم از خویشتن می ربایم و این بسی دردناک تر است. بسی تلخ تر.من قفل گشته ام و تنها نگاه می کنم تنها نگاه.

درود و یا حق بر شرف استاد بزرگوار

« هاشم آقاجری » .

-----------------------------------------------------------------------------------------------

* برگرفته از هفته نامه چهلچراغ-- شماره 102

/ 8 نظر / 3 بازدید
رفوزه

سلام دوست عزيز ... متن شيواي خانم آقاجري رو خوندم . چندي پيش هم کمي از بيانات هاشم آقاجري (کتابش) رو مي خوندم، واقعاْ خيلي از مجهول ها برايم روشن ميشد و تازه متوجه ميشدم که چرا او را دستگير کردند و انقدر هول و مظطرب شدند که در برداشت اول او را متهم به اعدام کردند! واقعاْ آنها چه فکر کرده اند؟ هر روزه دارن به طرق مختلف مانع فهم و آگاهي مردم از اين جريانات و روشنفکري ها مي شوند، که مبادا از پشت عينک هم تار ديده شوند!!!

پرناز

سلام به شما دوست گلم...تبريک می گويم به سايت زيبای که داريد و ممنونم که به من سر زدی.متن زیبای بود ولی من چون ایران نیستم در مورد انجا نمی دانم..به زيباترين ستارها شما را می سپارم..موفق باشيد

مریم

بعد از او دیگر چه می جویم؟ بعد از او دیگر چه می پایم؟ اشک سردی تا بیفشانم ... گور گرمی تا بیاسایم .

**پرناز**

سلام به شما دوست گلم........من آپ کردم خوشحال می شوم سر بزنی و نظرت را در مورد این شعر جدید که خودم نو شتم بدید....به زيباترين ستارها ميسپارمت...موفق باشی...

harfeno

سلام آشنای خوب تو هم بی ما نموندی يا علی مدد. متن به جايی بود و از حصن انتخاب شما سپاسگذارم ولی به دوست رفوزه ام بگم اينها اصلا فکر نکرده اند که اگر کرده بودند برای اهداف شوم خودشون لااقل راههای بهتری پيدا ميکردند.ولی شما قلندر دوست خوبم قرار نبود بري و ازت خبری نشه.منتظر تماستم.

**پرناز**

سلام به شما دوست عزیز...مرسی که به من سر زدی...شما را به زيباترين ستارها می سپارم دوست گلم..موفق باشی

faraneh

salam va mamnoon ke be man sar zadid rastesh man ahle siyasat nistam vali ba tamame ina be nazaram mirese in weblog webloge mofidi hast ham ghashang neveshte shode va ham poshte in zaher ghashang harfhaye ziyadi ham dare...movafagh bashid